Böcek Rehberi

Böcek Rehberi

Zararlılar hakkında

AMERİKAN HAMAMBÖCEĞİ (PERİPLANETA AMERİKANA)     Renkleri Kırmızı kahverengidir. Boyları 3.50-4,00cm ‘dir. Ergin böcekler ve nimfler, küvet, çamaşır sepeti ve lağım gibi karanlık, rutubetli alanlarda görülebilir. Genellikle çürümekte olan organik maddeler ile beslenirler; ayrıca kağıt, kumaş gibi maddelerle de beslenirler. Ergin böcekler su olmadan yalnızca bir ay yaşayabilirler. Amerikan Hamamböcekleri uçabilirler. Mücadelesi için Gezer ilaçlama gibi profesyonel kuruluşlardan yardım alınması gerekir.


ORYANTAL HAMAMBÖCEĞİ (BLATTA ORİENTALİS)  Dişileri siyah, erkekleri kahverengindedir.Boyları 2.50-3.00cm’dir. Nimf ve erginleri, iç ve dış mekanlarda, çürümekte olan organik maddelerin bulunduğu yerlerde : ayrıca kanalizasyon ve lağım sistemlerinde bulunurlar.Su varsa, yiyecek olmadan bir ay kadar yaşayabilirler, ancak su yoksa iki hafta içinde ölürler.


ALMAN HAMAMBÖCEĞİ (BLATTA GERMANİCA) Renkleri açık sarımsı kahverengidir.Boyları 1.50cm‘dir.Her türlü gıda maddesini yemekle birlikte mayalı yiyecekleri de tercih ederl.Su olması halinde, ergin böcekler yaklaşık bir ay yiyecek olmadan yaşayabilir. Mutfak bölümünün sıcak olan kısmında ve banyonun nemli olan heryerinde bulunurlar.Dişiler ve erkekler kanatlıdır, genellikle uçmazlar.Bir yerden bir yere ambalanmış gıda maddesi, şişe kutularında taşınabilirler.Kalorifer böceği de denir.Mücadelesi için Gezer ilaçlama gibi profesyonel kuruluşlardan yardım alınması gerekir.


Ev Faresi( RATTUS RATTUS L. ) Boyları 25-30cm dir. Renkleri kahverengi ile siyah arasında değişebilir.Vücut ağırlığı 120-175gr arasında değişebilir.Tüm yıl boyunca 3-6 defa, 6-13 yavru doğururlar.Nocturnaldirler(Gece faaliyet gösterirler).Bitkisel besinleri tercih ederler.Hayvansal besinleri gerektiğinde yerler.İnsanların besinlerine en fazla zarar veren hayvanlardır.Taşıdıkları pireler, idrarlar ve tozlarıyla da insanlara çeşitli hastalıkları yayarlar insanlara çeşitli hastalıkları yayarlar. Sıçanlar mükemmel tırmanıcılardır ve çatı aralarından, havalandırmalardan, kablo yuvalarından, kanalizasyondan, bacalardan ve garajlardan binalara giriş yapabilmektedirler.

Lağım Faresi:         Ergin lağım faresi kuyruğu hariç 18-25 cm boyunda ve 200-600 gr ağırlığındadır. Küt burunlu, küçük kulak ve gözlere sahip, kaba tüyleri kahverengi siyah karın bölgesi gri beyaz arası bir renktedir. Lağım fareleri daha çok kanalizasyon sistemi, binaların bodrum ve alt katları ile depolarda, bina dışında ise nehir kenarlarında, yol boyunca toprak altında, çöp yığınları ve beton altında yuva yaparlar. Erginlerin dışkıları iki ucu küt kapsül şeklinde ve 20 mm kadar uzunlukta olabilir. 2-5 ayda ergin hale gelir, bir yıl yaşarlar. Gebelikleri 3 hafta sürer. Bir keresinde 7-8 yavru doğurur ve yılda 3-6 döl verebilirler. Güçlü koku ve işitme duyularına sahiptirler. 12 mm den büyük aralıktan kolayca geçebilir, 15 metre yükseklikten atlayabilirler. Kemirmeyi severler ve en çok elektrik kablolarını kemirdiği için de sık sık yangınlara sebep olurlar.

Çatı faresi:   Ergin çatı faresi, kuyruğu hariç 16-21 cm boyunda ve 80-300 gr ağırlığındadır. Sivri burunu, iri kulak ve gözleri olup, kahverengi veya siyah tüylere sahiptir, çok iyi tırmanıcıdırlar. Bina içleri ve altında, çatısında, çöp ve odun yığınları içinde yaşarlar. Erginlerin dışkıları lağım faresinin dışkısı gibi fakat sivri uçludur. Çatı fareleri 4 ayda ergin hale gelir ve 12 ay yaşarlar. Bir keresinde 4-8 yavru doğurur ve yılda 6 döl verebilirler. 12 mm den büyük aralıktan kolayca geçebilirler. Fareler Leptospirosis, Selmonella, Brucellosis, Kuduz ve Şap gibi bir çok hastalığı yayarak büyük tehlike teşkil ederler.

KARASİNEKLER (MUSCA DOMESTİCA)  0.5-1 cm boyunda siyah gri renktedirler. Çöp ve gübre gibi nemli organik madde bulunan yerlere 100-150 tanesi yığın halinde yumurtalarını bırakır. Çıkan larvalar organik maddelerle beslenir ve sıcak havada ortalama 7-8 günde sinek olarak uçar. Çok çabuk ürerler. Her türlü gıda ve çöp artıklarıyla beslenirler ve ortalama 3 km uçarak çevrede insanların yaşadığı her yeri istila ederler ve vücutlarında çok çeşitli hastalık mikroplarıtaşıdığı için her dolaştığı şeye mikrobu bulaştırırlar. Zira her 5 dakikada bir gezdiği yerlere dışkı bırakırlar.  Mücadelesinde;Çöp ve gübreleri muntazam kaldırmak ve bunların üzerine üremeyi önlemek için larvasit atmak. Uçan haşerelerin eve girmesini önleyici pasif tedbirler almak (tel sineklik, cızz türü sinek yakalayan cihaz yakmak gibi) gerekir.Ayrıca sineğin çok girdiği kapalı alana kalıcı etkili uygulama yapılarak 25-30 gün süreyle gelen sineklerin devamlı ölerek yoğunluğunu çok düşürmek de mümkündür. Gezer ilaçlama gibi Profesyonel sevise başvurup üreme yerleri ve uçkun mücadelesi için yardım almak gerekir.Kolera, Diare, Dizanteri, Hepatit, Çocuk Felci, Gıda zehirlenmeleri, Selmonellosis, Verem gibi hastalıkları yayarlar.

Sivrisinekler:   Anofel ve Küleks olmak üzere iki ana gruba ayrılır ve birçok türleri vardır. Temiz,sıcak, serin, kirli her türlü su birikintilerinde ürerler, Yumurtalarını su birikintilerine tek tek ve grup halinde bırakırlar. Larva ve Pupa (kurtçuk) döneminden sonra uygun ısıda 8-9 günde ergin sinek haline gelir. Dişileri yumurtlamak için canlı kanı emmek zorundadır. Bu sebeple insanları çok rahatsız ederler. Nemli ve loş ortamlarda barınırlar. Geceleri faaliyet gösterirler. Erkekleri meyve ve bitki özsuyu ile beslenirler. En az 3 km uçarak ürediği yerin çok geniş mesafelerine kadar yayılırlar ve canlıların yaşadığı ortamda yoğunlaşırlar. Anofeller Sıtma hastalığını yaymada rol oynar. Ayrıca Fil hastalığı, sarı humma, Nil humması, Beyin iltihabı gibi hastalık yayılmasında da önemli rolleri vardır. Durgun su birikintilerini yok etmek. Her türlü birikinti suya, kanala, foseptiğe, havuza ve göle belli periyotlarla larvasit (larva öldüren ve üremeyi durduran) atmak en etkili ve en ekonomik yöntemdir. Bu sebeple bu konuda Gezer ilaçlama gibi profesyonel uygulayıcı kurumlarla çalışmak gerekir.

Tatarcık: Küçük vücudu sık kıllarla örtülü donuk sarı renkli 1,5-3 cm boyunda küçük sineklerdir. Doğada, hayvan barınaklarında, eveleredeki loş yerlerde yaşarlar ve geceleri insanlardan hayvanlardan kan emerler. Yumurtalarını bitkisel ve yaş atıkların üzerine bırakırlar. Şark çıbanı ve humma hastalıklarının yayılmasında rol oynarlar.

TAHTA KURUSU (CİMEX LECTULARİUS)  Memelilerden kan emerler, geceleyin yalnız kan emmek amacıyla konukçularına gelirler, diğer zamanlarda karanlık yerde saklanırlar. Kokularıyla tanınabilirler, çünkü koku bezlerinin açıklığı kapatılmadığından salgı sürekli akmaktadır. Mücadelesinde Gezer ilaçlama gibi profesyonel kuruluşlardan yararlanılması gerekmektedir.


Bit:  Çok küçük sarı renkte 2-5 mm boyunda dış parazittir. memelilerin ve insanların vücudunda kanlarını günde 2-3 kez emerek yaşarlar. Erişkinler uzun süre gıdasız yaşayabilir. Baş, vücut ve kasık biti şeklinde çeşidi vardır. Saç ve çamaşırlara yumurtasını (sirkesini) kuvvetlice yapıştırır. Kasık biti kasık arasında deri içine girip yerleşir.Yaşanılan ortamdaki eşya ve kişinin şahsi eşyası ile de yayılırlar. Ev içi ve okul gibi toplu yaşama alanları da kolay bit yayılma yerleridir. Kış ve temizliğin yetersiz olduğu ortamlarda sıkça görülür.
Bitlerin ısırdığı yerlerde şiddetli kaşıntı olur.Deri koyu esmerleşir, leke ve papuller oluşur. Buralarda bakteriler yerleşirse fronkülosis impetigo gibi enjeksiyonlar oluşur. Tifüs ve hummalar gibi önemli hastalıkların da etkenidir.

PİRE ( Centocephalides Felis )Boyları 4 mm’dir.Renkleri Kızılımsı kahverengidir. Yassı yapıları sayesinde hayvanların tüyleri arasında kolayca hareket ederler. Evlerde rastlanan pireler en çok kedi ve köpeklerle taşınanlardır. Bir kez iç alana girdiklerinde hızla çoğalırlar. Pireler hayvanların üzerinde yaşayan parazitlerdir. Yumurta üretebilmek için de bu hayvanların kanlarını emmeleri gerekmektedir. Yumurtlama ve kan emme eylemlerini genelde hayvan uyurken gerçekleştirirler. Pirelerin evcil hayvanlara bulaşması bunların dış alanda bulunmalarıyla olabilmektedir.


Örümcekler:    Boyları  en fazla 2.50cm’dir. Renkleri kahverengiden siyaha kadar değişebilir.
Isırma vakalarına, açıkta duran bir eşyayı kaldırırken veya bir terliği giyerken, altında saklanan  örümcekle temas edilmesinde rastlanır. Ağlarını kuytu ve korumalı yerlerde kurup, bu noktalardaki böcekleri avlamaya çalışırlar. Bu alanlar garaj veya dış alanlarda gelişigüzel yerleştirilmiş tüm malzemelerin altlarıdır.
Bazıları ise insanda, sokarak zehirlenme yapar. Genellikle boyun, el, yüz, omuz ve kolundan sokarlar. Evlerin loş karanlık ve nemli yerlerine yuvalanırlar. Sokulan yerde yanma, ağrı başlar kaşınır ve şişer, titreme bitkinlik oluşur. Nabız artması ve soğuk terleme görülür ısırık yerinde bir birine yakın iki nokta var ve yukarıdaki belirtiler oluyorsa örümcek düşünülebilir.  Isırılan yer hızla emilir gerekirse orası biraz kanatılır. Yaraya amonyak sürülür ve doktora intikal edilir. Bina içine ve ürediği yerlere kalıcı etkili ilaçlama yapılır.
En önemli mücadele yolu ağlarını bulmak, tahrip etmek ve yarık çatlak içerisine kimyasal uygulama yaparak örümceğin öldüğünden emin olmaktır. Yeni örümcek girişini önleyebilmek için, bina çevresinde yoğun bitki örtüsü oluşmasını engellemek, dış alandaki yarık çatlakları kapatmak, tavan aralarını izole etmek, tesisat girişlerini tecrit etmek gerekir. Sayıca fazlalaştıklarında Gezer ilaçlama gibi profesyonel hizmet alınması ve gerekli uygulamaların yapılması faydalı olacaktır.


Akarlar:   Boyları Toplu iğne başından ufak’dır.Renkleri ise cinsine göre koyu beyaz veya krem rengi’dir. Kuşları ve bazı hayvanları istila eden birçok türde akar bulunmaktadır. Ancak sayıca fazla olan birçok türünün parazit özelliği olmayıp, ağaçlarda, bitkilerde veya toprakta yaşarlar.
Tavuk çiftliklerinde, ambarlarda sorun yaratabilir veya kuşlarla ilgilenen kişileri ısırabilirler. Yaşam alanlarına girişleri, istila ettikleri güvercin, serçe gibi kuşlarla birlikte olur.
Genellikle kuşların üzerinde veya yuvalarında görülürler. Kuşların yerleşik olduğu iç alanlarda (depo, çatı, baca) ise, parazit olarak yaşayacakları yeni bir canlı arayışıyla birçok alana yayılabilirler.Bir binada akar tespit edildiğinde, kaynağın tespiti için Gezer ilaçlama gibi profesyonel hizmet alınması en doğru yöntemdir. Kuş akarı olduğunda tüm kuş ve yuvaların elimine edilmesi ve uygulama yapılması şarttır. Bunun yanı sıra, duvarlardaki boşluklara da uygulama yapılması gerekebilir.

KENE  ( Rhipicephalus sanguineus)  Boyları 5 mm’dir (yeni kan emmiş dişi 1,2 cm)
Renkleri Koyu kızıl kahverengidir. Başta köpekler olmak üzere birçok diğer hayvan ve insan üzerinde yaşarlar. Köpeklerde, yetişkinleri kulak ve ayaklarda yaşarken, daha ufaklara sırt bölgesinde rastlanır. Doğada bitki ve otların üzerinde durup, oradan geçecek bir hayvanın üzerine atlarlar. Herhangi bir hayvan üzerinde girdikleri evlerde hızla çoğalırlar ve üzerinde beslenecek hayvan bulamazlarsa insanlara musallat olabilirler. Hiçbir şey yemeden sekiz aya kadar yaşayabilirler. İnsanlarda etkili çeşitli hastalıklar ve bakteriler taşıdıklarından, mücadele edilmeleri önem arz etmektedir. Köpek ve diğer hayvanların bulunduğu, bitki örtüsü yoğun olan yerlerde yaşarlar. Üzerinde bulundukları hayvanın kanıyla beslendikten sonra, oradan ayrılarak kapı pencere kenarları ve süpürgeliklerde barınırlar.

Çiyan: Boyları genellikle 5 cm’dir.Renkleri ise  Türlere göre kahverengi ve turuncu-kahverengidir. Dış alanlarda, toprakla teması olan rutubetli ve korumalı yerlerde yaşarlar. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanların duvarlarında yürürken görülürler. İç alanlara girişlerini önlemek için, binaların dış cephelerindeki çatlak ve deliklerin kapatılması, sarmaşık gibi yoğun bitkilerin binadan uzak tutulması gereklidir. İç mekanlarda çıyanlara karşı verilecek mücadelede Gezer ilaçlama gibi profesyonel hizmet alınması daha doğrudur.


Mobilya böceği:     Ağaç kurdu eski tahta eşyada, pencere, kapı, parke ve mobilyanın ağaç aksamlarında yerleşir ve dehlizler açarak ilerler. Bu arada kemirdikleri ağacın tozları dışarı dökülür. Bazen geceleri sessizlikte, delik açarken sesi duyulabilir. Mobilya böceği büyük toplu iğne başı büyüklüğünde, kahverengidir. Özellikle mobilyaların kumaş ve içindeki dolgu maddeleri (kamış, saman, ot vs.) arasında yuvalanırlar. Kumaşı deler, yıpratır, ölenleri mobilyanın altına dökülür.

Akrepler: Akrepler 2,5–5 cm civarında türüne göre siyah, sarı, kahverengi, mavi olabilir. Böceklerle beslenirler. Genelde taş duvar kovuklarında, toprak deliklerde, bodrum, çatı, ahşap bina, depo, moloz yığını gibi yerlerde yuvalanırlar. Yuva ve yiyecek bulmak için binalara yaklaşır veya girerler. Ev içine girince yatakta, ayakkabı içi gibi her yerde rastlamak mümkündür. Geceleri aktiftirler. Gündüzleri karanlık ve serin yerlerde, yuvalarında geçirirler. Bahar ve sonbahar yağmurlarıyla aşağıdaki yuvalarını su basınca bina içerisine girişleri sıklaşır.Özellikle bina çevresi bahçe, çatı, bodrum ve depo gibi yerlerdeki yuvalanma ortamlarının iyi araştırılası gerekir. Mücadele bu ortamdaki satıhlara özel rezidüel etkili pestisitler yağışsız havalarda uygulanarak yapılır. Bahar ve sonbahar ayları mücadeleye uygundur. Ev içi uygulama, koruyucu maksatla yapılır. Mücadelesi dikkat ister, mücadelesi Gezer ilaçlama gibi profesyonel uygulayıcı gerekir.


Gümüşcün: Boy: Küçük, uzun, üçgen gövdeli, 1,5 – 2,5 cm Renk: Parlak gri veya gümüş rengi
Karakteristik olarak karınlarının arka tarafında uzun ve ince üç adet eklenti bulunur.
Gümüşçünler mantar küfleri ve organik maddelerle beslenirler. Doğal ürünlere, kağıda ve kitap ciltlerine zarar verirler. Yarık ve çatlaklar ile tavan arası ara bölmelere uygulama yapılması popülasyonlarının azaltılmasında önemlidir. Bu haşere türü, profesyonel hizmet alındığında bile tamamen yok edilmesi en zor olan türdür. Yarık ve çatlaklarda yaşarlar. Tavan arası, bodrum ve ara bölmeler gibi küf olabilecek yerlerde fazla sayıda bulunurlar. Sıcak bölgelerde dış alanda da yaşarlar. İç alanlarda ise mutfak, banyo ve odalarda görülürler

GÜVE:  Güveler 3 mm boylarında küçük ve oval böceklerdir. Bunlar insanlara zarar vermez ama kişisel eşyalara, giysilere zarar verirler. Güveler hayvan kılından yapılmış her türlü eşya üzerine yerleşirler ve yerler. (Kaşmir, yünlü, ipekli giysiler gibi)
Yaygın ortamlarda kontrolü için kesinlikle Gezer ilaçlama gibi profesyonel bir uygulamaya başvurmak ve ayrıca ayrıca korunmak için şahsi önlemler almak gerekir.Giysileri kesinlikle tavan arası, merdiven altı gibi yerlerde saklamayın. Temiz kutu içinde saklayın ve tam kapalı tutun. Giysileri kullanma talimatına uygun olarak saklayın. Kutuların içine naftalin koyun.

Kulağa kaçan:  Boy: 2,5 cm Renk: Koyu kahverengi Gövdelerinin arkasındaki pense şeklindeki kıskaçlarla tanınırlar. Erkeklerde bu kıskaçlar büyük ve gösterişli olur. Kulağakaçanlar diğer böcekleri yakalayan ve yiyen haşerelerdir. Bu böceklerden kalıcı olarak kurtulmak için, iç alanlarda değil dış alanlarda barınaklarını bulmak ve uygulama yapmak gerekmektedir. Özellikle fazla sayıda kulağakaçan ile karşılaşıldığında, Gezer İlaçlama gibi bir profesyonel firmanın yardımı faydalı olacaktır. Ağaç kavukları içinde veya zemin şekilleri arasında bir arada yaşarlar. Binaların dış cephelerindeki yarık çatlaklarda barındıkları da görülür.

Salyangoz: Sularda ve nemli çayırlarda yaşayan, değişik ebat ve şekillerde çok değişik türleri vardır. Kabuklu bir türdür. Gezdikleri yerlere sıvılarını bulaştırır. Bitkileri yiyerek yaşamları sürdürürler. Küçük türleri çoğu kez bahçelerde süs bitkilerini sararak kurumasına sebebiyet verirler.İnsan bağırsaklarında yaşayan ve halk arasında barsak kurtları adı verilen ve çok çeşidi olan bu canlıların bazılarına ara konakçılık yaparak insanlara yayılmasında rol oynarlar.

Tesbih böceği:  Gri renkte ve çok kısa ayakları vardır. Dokunulduğunda kıvrılarak top şeklini aldığı için halk arasında tespih böceği olarak adlandırılır. Rutubetli ve sebze artığı olan her türlü yerde yaşar, mahzen ve bodrum gibi yerleri severler. Saksı bitkilerine zarar verirler


Karıncalar:   Boy: 3 mm. Renk: Kahverengi Ezildiklerinde çürümüş Hindistan cevizi kokusuna benzer bir koku yaydıkları için bu ismi almışlardır. Binlerce işçi ve birden fazla kraliçeden oluşan büyük koloniler kurarlar. Yemle beslenmeyi fazla tercih etmediklerinden, kontrol edilmeleri daha zordur. Kolonilerinin bulunması ve yok edilmesi gerekmektedir. Gezer İlaçlama gibi bir firma tarafından yapılacak düzenli inceleme ve hizmet çok faydalı olacaktır. Bu karıncalar dış alanda yerde bulunan istifli malzemelerin altında, bitki ve saman yığınları arasında, ağaç kabukları arasında, yer kaplamalarının altında yuvalanırlar. İç mekanlarda, duvar içlerinde, halı altlarında ve diğer uygun boşluklarda yuva kurarlar.

Kırkayak:  Boyları genellikle 5 cm veya daha küçüktür.Renkleri ise Kahverengi veya siyahdır. Nemli bitkiler, yaprak döküntüleri gibi yerlerde buldukları organik maddelerle beslenirler. Dış alanlarda çok görülmelerine rağmen, iç alanlarda kırkayağa pek rastlanmaz çünkü rutubetsiz ortamda kısa sürede ölürler. Dış alanda yaprak döküntüsü, peyzaj alanları, çimenlikler, zemindeki çeşitli malzemelerin altında; iç alanda garajların ve bodrumların rutubetli ölgelerinde yaşarlar. Binanın yakınındaki potansiyel üreme alanlarını ve sığınaklarını en aza indirmek; bitki ve yığınları binadan uzak tutmak; girişlerini önlemek için yapının dış alanındaki çatlak ve delikleri kapatmak gereklidir. Bir bölgede sayıları çok arttığında, dış alan ve yarık çatlaklarda birden fazla sayıda düzenli uygulama yapılması gereklidir.Mücadelesinde Gezer ilaçlama gibi profesyonel hizmet alınması en doğru yöntemdir.

+
Size nasıl yardımcı olabiliriz?